اصلا تا حالا فکرشو کردی که بتونی با بزرگترین رهبر دینی دنیا یعنی پیامبر شوخی کنی یا اینکه در عصر پیامبر باشی و یه روز پیامبر اسلام رو ببینی و حضرت با شما شوخی کنه, برای من که یه ذره باورش سخته آخه من در مورد پیامبر اصلا تا حالا از این فکرها نمی کردم پیامبر که جای خودش رو داره رهبر انقلاب هم اگه ببینم این قدر جا میخورم که تنها فکری که به ذهنم خطور نمی کنه اینه که کاشکی می شد ایشون با من شوخی کنه یا یه مقدار بخندیم .

ولی وقتی به تاریخ زندگی این بزرگ مردان نگاه می کنیم میبینیم که در کنار مسئولیت سنگینی که در اختیارشون بوده و در کنار اون همه فشار کاری که داشتند که تو زندگی ما اگر یک دهم و یا یک هزارم اون فشار باشه زمین و زمان رو به هم میدوزیم انها هیچ وقت خنده و شوخی را کنار نمی ذاشتن و دائما خوش خنده و خوش اخلاق بودن تا جایی که وقتی خدا می خواد  شخصیت پیامبر رو تو قرآن بیان کنه از بین هزاران صفت خوبی که پیامبر داشتند می فرماید(انک لعلی خلق عظیم)که به ترجمه خودمونی می شه (خیلی آدم باهات حال می کنه یا خیلی باحالی)که همین ویژگی پیامبر هم سبب شد که بسیاری از مردم به حضرت ایمان بیارن چنانچه خداوند  می فرماید ای پیامبر اگه همه اموال روی زمین رو خرج میکردی تا این مردم به تو ایمان بیارن این کار عملی نمی شد تنها با اخلاق خوب تو بود که مردم  به تو ایمان اوردن نه چیز دیگه.

خیلی حرف زدم حالا برای نمونه جند تا از شوخی های پیامبر رو با افراد مختلف این جا براتون جمع کردم که امیدوارم خوشتون بیاد.

 پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) شوخی می كرد ولی به جز سخن حق چیزی نمی گفت.

زید بن اسلم می گوید: زنی با پیامبر (صلّی الله علیه و آله و سلم) در مورد شوهرش سخن گفت، پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: همانی كه در چشمش سفیدی است گفت نه در چشمش سفیدی نیست، پس از آن برای شوهرش گفته پیامبر را نقل كرد شوهرش گفت مگر نمی بینی سفیدی چشم من بیشتر از سیاهی آن است.

پیرزنی از انصار به پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) عرض می كند از خداوند برای من بهشت را طلب كن. حضرت فرمودند: پیرزن داخل بهشت نمی شود. پیرزن اندوهگین شد. پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) خندیدند و فرمودند: مگر نشنیده ای قول خداوند را در مورد بهشتیان كه ما آنان را به ابداع آفریده ایم و دوشیزگان داشته ایم.[یعنی زنان بهشتی به صورت جوان و دوشیزه وارد بهشت می شوند.

پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) به پیرزنی از قبیله اشجع فرمود: ای اشجعیه! پیرزن داخل بهشت نمی شود. بلال او را دید كه گریه می كند به پیامبر مطلب را عرض كرد پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود سیاه نیز داخل نمی شود هر دو نشستند و مشغول گریه شدند عباس آنان را دید و به پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) مطلب را عرض كرد. حضرت فرمود: پیرمرد نیز داخل نمی شود، سپس حضرت آنان را فراخواند و آنان را دلداری داد و فرمود: خداوند آنان را به بهترین شكل در روز قیامت می آورد و داخل بهشت می شوند به صورت جوان نورانی و فرمود اهل بهشت جوانان بدون مو و سرمه كشیده اند.

جد خالد قسری زنی را بوسید، زن به پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) شكایت كرد، حضرت او را احضار كردند، او به كار خود اعتراف كرد و گفت اگر او هم می خواهد قصاص كند و مرا ببوسد من آماده ام، پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) و اصحاب آن حضرت تبسم نمودند و فرمودند دیگر این كار را نكن. گفت نه، به خدا قسم دیگر نمی كنم. پیامبر از او گذشتند.

امام صادق علیه السلام از امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود: پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) پیرزن بی دندانی را دیدند و به او فرمودند پیرزن بی دندان داخل بهشت نمی شود. پیرزن گریه كرد. پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند چرا گریه می كنی؟ گفت من دندان ندارم پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) خندیدند و فرمودند با این حالت داخل بهشت نمی شوی.

طبقه بندی: **موضوعات دیگر، 
برچسب ها: شوخی های پیامبر، شوخی پیامبر با پیرزن ها، پیامبر و پیرزن ها، شوخی پیامبر با پیر مرد ها، بیدنداها به بهشت نمی روند، بی دندان ها به بهشت نمی روند، پیرزن ها به بهشت نمی روند،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 6 آذر 1391 توسط امین ادریسی