بنابر قول همه‌ی مفسرین اولین آیه جهادبعد از تحمل سال‎ها شكنجه و اذیت و آزار مشركین بر پیامبر و مسلمانان نازل شد و ایشان را به مقابله با مشركان فراخواند:
«اُذِن للّذینَ یقاتلون بانّهم ظلموا و ان‌ الله علی نصرِهم لَقدیر»
«به كسانی كه جنگ بر آن‌ها تحمیل گردیده، اجازه جهاد داده شده است؛ چرا كه مورد ستم قرار گرفته‌اند؛ و خدا بر یاری آن‌ها تواناست.»
 
این آیه اشاره به جهاد دفاعی دارد چون مظلوم باید از خود دفاع كند.
در اینجا شبهه‎ایمطرح می شود :
 «اگر جهاد تنها دفاعی بود، آیا لازم بود مسلمانان این‎قدر در قرآن تشویق به جهاد بشوند؟ آیا مسلمانان، خودشان شعورشان نمی‌رسید كه باید از خودشان دفاع كنند؟»
در پاسخ به این شبهه باید گفت: جدا از اینکه عالمان اسلامی جهاد در قرآن را منحصر در جهاد دفاعی نمی‎دانند، باید توجه داشت همه احكام اسلام تأسیسی و تماما جدید نیست بلکه برخی از آن‎ها پیش از اسلام هم در بین مردم رواج داشته و اسلام تنها حدود و شرایط انجام مناسب آن را مشخص كرده است. مسلّم است كه دفاع از خود یك حكم فطری است اما تنها راه آن جنگیدن در میدان جنگ نیست. پیش از این هم مسلمانان از خود دفاع می‎كردند اما به شیوه‎هایی چون هجرت و ... . این آیات حكم دفاع را امضا كرده و بیان می‎دارد كه پس از دوران صبر و تحمل در برابر زورگویی مشرکان که این نیز شیوه ای از تبلیغ دین به شمار می‎آید اكنون زمان جهاد فرا رسیده است. در ضمن، توصیه درباره‌ی یك موضوع اهمیت آن را می‌رساند. دفاع‌كردنی كه خداوند در قرآن به آن توصیه كرده، دفاع از فرد، خانه و قبیله نیست؛ دفاع از حقیقت و حقانیت است، دفاع از دین است، دفاع از برادری و برابری است، دفاع از یكتاپرستی است و در یك كلام دفاع از ارزش‌های انسانی است، كه بایسته و شایسته است مورد تاکید واقع شود.
طبقه بندی: »جهاد و دفاع ، 
برچسب ها: هدف از جهاد دفاعی، «اگر جهاد تنها دفاعی بود، آیا لازم بود مسلمانان این‎قدر در قرآن تشویق به جهاد بشوند؟،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 11 آذر 1389 توسط امین ادریسی