چند روزی نبودم شاید بپرسید کجا بودی؟ چرا این قدر دیر اومدی تا  مطلب جدید بزاری که الان به طور مفصل دلیل نبودنم رو براتون می گم.پنج ماه پیش یه ماشین خریدم که نپرسید چیه و چه مدلیه (شما فکر کنید پیکان مدل 57)چند روزی باهاش مسافرت بودم که وقتی داشتیم از مسافرت برمی گشتیم یه ماشین پراید نمیدونم چند تا  داشت اومد از پشت به ما زد صندوق عقب ماشین رو کاملا جمع کرد بعد منحرف شد دوباره اومد زد به سمت چپ ماشین ودو تا در ماشین هم کاملا از بین رفت من هم بعد از دویست سیصد متر حرکت به زور تونستم ماشین رو کنترل کنم  و بالاخره متوقف شدیم .

شکر خدا اتفاق جانی نیفتاد اما ماشینم کلا نابود شد و مچاله شد جمعیت زیادی جمع شده بودن و همه از حال جسمانی ما می پرسیدن, چند نفر اومدن گفتن حتما یه چیزی قربانی کن . وقتی از مسافرت برگشتیم گفتم بهتره یه مقدار در مورد قربانی کردن و آداب اون و اون چیزی که الان در میان ما رسم شده یه مقدار بنویسم.

حتما دیدید که وقتی افراد یه چیزی میخرن مثلا ماشین و یا خونه و یا چیزهای مهم برای اینکه در امان باشن یه گوسفندی رو قربانی می کنن و بعضی هم کارهای عجیب و غریبی هم می کنن مثل اینکه یه مقدار از خون اون حیوونی  رو که قربونی کردن رو به سپر ماشین و یا درب خونه می مالن به خاطر اینکه مثلا با ماشینیشون تصادف نکنن و همیشه در امنیت باشن.
در قرآن کریم بارها از قربانی صحبت به میون اومده و درباره اون توضیح داده شده مثلا یکی از موارد داستان فرزندان حضرت آدم علیه السلامه که  برای تقرب به خداوند، قربانی هایی را پیشکش درگاه الهی می کنن.

تو این این داستان اومده  که پس از انجام قربانی، یکی از دو قربانی پذیرفته و دیگر رد شده . هرچند که نام  این دو نفر تو قرآن نیومده  ولی در گزارش های تاریخی اومده  که اون شخصی که که قربانی اش پذیرفته شده هابیل  بود و از قابیل قربانی پذیرفته نشده است. (مجمع البیان، طبرسی، ج ۳ و ۴، ص ۲۸۳ و نیز روح المعانی، ج ۴، جزء ۶، ص ۱۶۳)

خداوند علت عدم قبول قربانی قابیل را بی تقوایی قابیل بیان می کنه، چنان که علت پذیرفته شدن و یا زمینه ساز قبولی قربانی هابیل وجود تقوائی است که در وی بوده است.

پس از قبولی و رد قربانی نخستین نزاع میان انسان ها رخ می ده و قابیل برادرش را تهدید می کنه که  می کشمت  و در نهایت  برادرش را به قتل می رسونه (مائده، آیه ۳)

البته وقتی گزارشات قرآنی در مورد قربانی رو میخونیم میبینیم که قربانی کردن تو همه امت ها وجود داشته و اونها نیز این کار رو به عنوان یک آیین انجام میدادن .

 داستان حضرت ابراهیم و حضرت اسماعیل که در سوره صافات (از آیات 102 تا )107 بیان شده نیز به مساله مهم قربانی کردن میپردازه که حضرت ابراهیم با سربلندی تمام از این امتحان بزرگ الهی بیرون میاد و پیروز میشه .

این یه گزارش مختصری بود از تاریخچه قربانی کردن در قرآن که با داستان قربانی کردن فرزندان حضرت آدم علیه السلام شروع شد و تا کنون نیز ادامه داره .

سوال مهمی که اینجا مطرح میشه اینه که چرا ما باید یه حیوونی رو قربانی کنیم و اصلا این کار چه فایده ای داره ؟قبل از جواب این نکته رو تاکید کنم که قربانی کردن در مورادی مثل حج  تمتع و یا نذر و موارد دیگه واجب میشه و در مواردی هم مستحبه .

خداوند در سوره حج آیه 34 فلسفه تشریع قربانی رو تسلیم در برابر خداوند بیان می کنه  و به عبارتی دیگه یکی از مسائلی است که بوسیله اون  تعبد و ایمان و تسلیم بودن ما بوسیله اون سنجیده میشه .
 
اما یکی از اهداف مهم این عمل اینه که وقتی حیوانی ذبح میشه گوشت قربانی به افراد فقیر برسه و و در حقیقت با این کار کمکی به افراد نیازمند جامعه بشه که این هدف خیلی مهمه اما آنچه  بعضا در اطراف خودمون میبینیم اینه که افراد با کلی زحمت یه حیوونی رو قربونی می کنن بعد از قربانی کردن یه مقدار از خون قربانی رو به سپر ماشینشون می مالن و بعد هم گوشتش رو درون یخچال میذارن و برای یه مدت از گوشت خریدن راحت میشن به خیال این که  بوسیله این قربانی کردن مثلا میخوان از حوادث در امان باشن ولی در حقیقت انچه انسان رو از حوادث نگه میداره علاوه بر اینکه دربرابر  امر خداوند تسلیم میشن همون انفاق و صدقه ایست که در راه خدا انجام میشه و به مردم نیازمند میرسه نه چیز دیگر.

طبقه بندی: »موضوعات اقتصادی، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 30 شهریور 1390 توسط امین ادریسی
نمایش نظرات 1 تا 30