[]

چند روزی نیست که از مرگ (استیو جابز )کسی که یکی از بنیان گذاران اصلی و مدیر عامل شرکت فن‌آوری اپل بود می گذرد , او کسی بود که در زمان مدیریت 14 ساله خود بر اپل با معرفی محصولاتی مانند آی پاد، آی فون و تبلت آی پد، اپل را به یکی از موفق‌ترین شرکت‌ها در زمینه تکنولوژِی تبدیل کرد, هرچند این كمپانی یکی  از شركت های  بزرگ  حامی رژیم  صهیونیستی در سطح بین المللی است ,اما نکته جالبی که در مورد شخصیت استیو جابز برای من قابل تامل بود , سخنرانی جالبی بود که از او در جمع فارغ التحصیلان دانشگاه آکسفورد گوش کردم ,که در آن سخنرانی سه داستان را از زندگی پر فراز و نشیب خود تعریف می کند.

در داستان اول و دوم مشکلات و سختی ها و پستی ها و بلندی های زندگی خود را شرح می دهد ,که چگونه در برابر همه آنها مقاومت کرده و لحظه ای تسلیم نشده است و  در داستان سوم که واقعا برای من جالب بود ,بیان جالب و تفکر زیبای او درباره مرگ بود ,که با شنیدن آنها واقعا تحت تاثیر قرار گرفتم او می گوید :

( من در هفده سالگی جمله ای خواندم که اگر هر روز جوری زندگی کنید که انگار آن روز آخرین روز زندگی تان باشد .او می گوید : این جمله روی من تأثیر گذاشت و از آن موقع به مدت سی و سه سال هر روز وقتی که من توی آینه نگاه می‌کنم از خودم می‌پرسم اگر امروز آخرین روز زندگی من باشد آیا باز هم کارهایی را که امروز باید انجام بدهم، انجام می‌دهم یا نه. هر موقع جواب این سؤال نه باشد من می‌فهمم تو زندگی ام به یک سری تغییرات احتیاج دارم.

 به خاطر داشتن این که بالآخره یک روزی من خواهم مرد برای من به یک ابزار مهم تبدیل شده بود که کمک کرد خیلی از تصمیم‌های زندگی ام را بگیرم چون که تمام توقعات بزرگ از زندگی، تمام غرور، تمام شرمندگی از شکست، در مقابل مرگ رنگی ندارند.

 مرگ یک واقعیت مفید و هوشمند زندگی است. ولی با این وجود مرگ واقعیت مشترک در زندگی همه‌ی ما ست.

شاید مرگ بهترین اختراع زندگی باشد چون مأمور ایجاد تغییر و تحول است. مرگ کهنه‌ها را از میان بر می‌دارد و راه را برای تازه‌ها باز می‌کند. یادتان باشد که زمان شما محدود است)

و این سخنان برای من کاملا مفهوم و روشن بود ,چرا که بارها در کتاب وحی خوانده بودم که كسی كه مرگ را فراموش نكرد و روز حساب از یادش نرفت ، یك انسان وارسته و پارسا خواهد بود , زیرا تمام اعمال و رفتارش را مراقبت كرده و برای همه ی آنها حساب و پاداش یا كیفری قایل می شود .

قهرا چنین انسانی تلاش می كند تا كارش را بر طبق رضای حق تعالی و مطابق با دستورات الهی  انجام دهد, ولی اگر مرگ و قیامت را فراموش كرد ,كارها را طبق هوس و شهوت تنظیم می كند ,خواه حق باشد و یا ناحق ، خواه به زیان آینده اش باشد یا نباشد .

قران کریم فراموشی قیامت را زمینه انحراف و گمراهی شناخته و به عنوان یك اصل دینی چنین بیان می فرماید :

« یا داوود انا جعلناك خلیفه فی الارض فاحكم بین الناس بالحق و لاتتبع الهوی فیضلك عن سبیل الله ان الذین یضلون عن سبیل الله لهم عذاب شدید بما نسوا یوم الحساب:همانا تو را در زمین خلیفه- نماینده خود- ساختیم پس میان مردم براستى و درستى حكم كن و خواهش نفس را پیروى مكن، كه تو را از راه خدا گمراه مى‏گرداند. همانا كسانى كه از راه خدا گمراه شوند به سزاى آنكه روز حساب را فراموش كردند عذابى سخت دارند. . (1)

 این آیه نشان می دهد كه فراموشی روز حساب باعث گمراهی انسان و در نتیجه محكوم شدنش به عذاب شدید است و ثابت می كند یاد قیامت انسان را وادار به راه راست كرده و از عذاب شدید بركنار و محفوظ نگاه می دارد و این بسیار روشن است . زیرا فراموشی قیامت زمام امور را به دست هوی می سپارد ولی توجه به روز قیامت برنامه ها را با كمك عقل ، تنظیم می كند .

یاد مر گ یکی از بزرگترین جوایزی است که خداوند متعال به بندگان ویژه خود میدهد ,چنانچه در این آیه شریفه میخوانیم :

« انا اخلصناهم بخالصه ذكری الدار :ما آنها را به صفت ناب و خالصى كه (غرق) یاد خانه آخرت بودن است برگزیدیم)(2)

ما به این انبیای عظام ، به این بندگان خاص خدا ، یك نعمت مخصوص دادیم و آن یاد قیامت است و آن به یاد مرگ و قیامت بودن است . ما به اینها یك نعمت خالص به عنوان جایزه عطا كردیم . و این نعمت ویژه یاد قیامت بودن است .

آری یاد مرگ یكی از مهمترین و موثرترین عوامل وارستگی است و در روایات اسلامی نیز هوشیارترین و پرهیزکارترین مردم را کسانی میدانند که به یاد مرگ باشند و زندگی خود را همواره با یاد مرگ ادامه دهند و در سایه این یاد آوری به سعادت و کمال برسند , چنانچه پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله )فرمودند:

هوشیارترین مردم:

سُئِلَ النَّبی(ص): أیُّ المُؤمنینَ اَكْیَسُ؟ قال: «اَكْثَرُهُم ذِكْراً لِلْمَوْتِ وَ اَشَدُّهُم لَهُ اسْتِعْداداً»،
از پیامبر(ص) سؤال شد: هوشیارترین مؤمنان كیانند؟ حضرت فرمود: «هوشیارترین مؤمنان كسانى هستند كه بیشتر به یاد مرگ باشند و خود را براى آن آماده كنند».(3)

پرهیزکار ترین مردم :

سُئِلَ النَّبی(ص): مَنْ اَزْهَدُ النّاس؟ قالَ: «مَنْ لَمْ یَنْسَ المَقابِرَ و الْبَلى‏؛ وَ تَرَكَ فَضْلَ زینَةِ الدُّنیا؛ وَآثَرَ مایُبْقى‏ على مایُفنى‏، وَلَمْ یَعُدَّ غَداً مِنْ اَیّامِهِ؛ وَعَدَّ نَفسَهُ فی المَوتى‏»،

پرهیزكارترین مردم كیست؟ حضرت فرمودند: «پرهیزكارترین مردم كسى است كه قبر و عذاب هاى آن را از یاد نبرد؛ زینتهاى دنیا او را نفریبد؛ سراى جاودان را بر این دنیاى گذران برگزیند؛ فردا را از عمر خویش نشمرد و خود را آماده مرگ كند».(4)پی نوشت:

این نوشتار هیچ گونه دفاعی از شخصیت و شیوه زندگی و عقاید و رفتار استیو جابز نمی کند و تنها به بخشی از سخنان او که با مبانی دینی ما منطبق است اشاره می کند .

منابع:

1)سوره ی ص ، آیه 26 .
2)سوره ی ص ، آیه 46 .
3)«المحجةالبیضاء»، الفیض الكاشانى، ج‏8، ص‏242،
4)«مكارم الاخلاق»، الشیخ الطبرسى، باب‏12، ص‏463؛
طبقه بندی: **تفسیر، 
برچسب ها: جایزه ویژه خداوند برای انسانها، جایزه ویژه خداوند، جایزه ویژه خداوند برای، جایزه ویژه خداوند برای مومنین،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 26 مهر 1390 توسط امین ادریسی
نمایش نظرات 1 تا 30