یکی از سوالاتی که ذهن بعضی رو به خودش مشغول می کنه اینه که وقتی ازشون سوال میشه, اگر دوباره بخوای متولد بشی و دوباره زندگی رو از سر بگیری همون کارایی رو می کنی که تا حالا انجام دادی و زندگیتو همون طور میسازی که الان داری میبینی ؟یا اینکه زندگیتو کاملا تغییر می دی و یه تحول بزرگ در زندگیت بوجود می آری؟

وقتی جواب این سوال رو از افراد میشنوی ,خیلی ها میگن ما از زندگی خودمون راضی نیستیم و اگر دوباره یه فرصت دیگه داشتیم زندگی خودمون رو یه جور دیگه بنا می کردیم .

واقعیت امر هم همینه ما انسان ها از فرصت هایی که در اختیارمونه درست استفاده نمی کنیم و قدر این لحظات طلایی رو نمیدونیم و به خاطر همین بعد از گذشت چندین سال, با خودمون می گیم ای کاش قدر این لحظات رو میدونستیم .

افراد سالمند و سالخورده رو دیدید وقتی کنارشون میشینی , با چه حسرتی, آهی میکشن و میگن جوانی کجایی که یادت بخیر.واین آه شاید به خاطر این باشه که از جوونی خودشون اون طور که باید شاید, استفاده نکردن.

تو این دنیا که هستیم, شاید بشه یه مقدار از گذشته خودمون رو جبران کنیم و تو فرصت باقی مونده از عمرمون زندگیمون رو یه تغییر اساسی بدیم ولی تو سرای آخرت دیگه این کار امکان پذیر نیست.

به خاطر همین مساله وقتی از اهل جهنم میپرسند , اگر بخوای دوباره زندگی کنید چکار می کنید؟ اونها هم آهی میکشن و با حسرت تمام می گن هر کاری بکنیم زندگی قبلی رو به هیچ وجه ادامه نمیدیم و این طور فریاد میکشند:


((وَهُمْ یَصْطَرِخُونَ فِیهَا رَبَّنَا أَخْرِجْنَا نَعْمَلْ صَالِحًا غَیْرَ الَّذِی كُنَّا نَعْمَلُ:و آنان در آنجا فریاد برمى‏آورند: «پروردگارا، ما را بیرون بیاور، تا غیر از آنچه مى‏كردیم، كار شایسته كنیم)

و خدای متعال هم در جواب آنها میفرماید:

(أَوَلَمْ نُعَمِّرْكُم مَّا یَتَذَكَّرُ فِیهِ مَن تَذَكَّرَ وَجَاءكُمُ النَّذِیرُ فَذُوقُوا فَمَا لِلظَّالِمِینَ مِن نَّصِیرٍ :مگر شما را [آن قدر] عمر دراز ندادیم كه هر كس كه باید در آن عبرت گیرد، عبرت مى‏گرفت و [آیا] براى شما هشداردهنده نیامد؟ پس بچشید كه براى ستمگران یاورى نیست)(1)

در جای دیگر این سوال را باز میتوان از کسانی که هنگام مرگ نها فرا ریسده است پرسید که اگر بخوای دوباره زندگی کنی چکار می کنی؟قرآن این صحنه را این طور به تصویر میکشد:

(حَتَّى إِذَا جَاء أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قَالَ رَبِّ ارْجِعُونِ :تا آن گاه كه مرگ یكى از ایشان فرا رسد، مى‏گوید: «پروردگارا، مرا بازگردانید، )

و وقتی علت را جویا میشوی که چر میخواهید بر گردید مگر از زندگی خود راضی نبودید می گویند:

(لَعَلِّی أَعْمَلُ صَالِحًا فِیمَا تَرَكْتُ:شاید عمل صالحى در آنچه (در دنیا) واگذاشته ‏ام (از ایام عمر و اموال دنیا) انجام دهم))(2)

و این بار نیز با جواب منفی روبرو میشوند که این درخواست شما دیگر عملی نیست:

((كَلَّا إِنَّهَا كَلِمَةٌ هُوَ قَائِلُهَا وَمِن وَرَائِهِم بَرْزَخٌ إِلَى یَوْمِ یُبْعَثُونَ :چنین نیست، آن سخنى است كه او گوینده آن است (ولى تحقّق نمى‏پذیرد)، و پیش روى آنها (عالم) برزخ است تا روزى كه برانگیخته شوند)

همانطور که مشاهده می کنید ,جواب همه اهل آتش به این سوال این است که ما از زندگی قبلی خود راضی نبودیم و میخواهیم زندگی جدیدی برای خود شروع کنیم .

اما وقتی این سوال رو از بهشتیان میپرسی که آیا از اعمال و کردار گذشته خودتون و از جایگاهی که در اون قرار دارید راضی هستید ,آنها با رضایت کامل جواب میدهند, که بله و هر گز نمیخواهند از جایگاهی که قرار دارند نقل مکان کنند.

(إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ كَانَتْ لَهُمْ جَنَّاتُ الْفِرْدَوْسِ نُزُلًا .خَالِدِینَ فِیهَا لَا یَبْغُونَ عَنْهَا حِوَلًا :حقّا كسانى كه ایمان آوردند و عمل‏هاى شایسته انجام دادند، باغ‏هاى فردوس نخستین پذیرایى ورودى آنهاست.جاودانه در آن خواهند بود، و از آنجا درخواست انتقال نمى‏كنند.))(3)

حال شما اگر بخوای دوباره زندگی کنی چکار می کنی؟

منابع

1)فاطر 37

2)مومنون100

3)108 کهف
طبقه بندی: **تفسیر، 
برچسب ها: اگر بخوای دوباره متولد بشی چکار می کنی؟،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 11 آبان 1390 توسط امین ادریسی
نمایش نظرات 1 تا 30