یکی از مشکلاتی که در جامعه با اون دست و پنجه نرم می کنیم, اشتباهاتی که از افراد سر میزنه و آنها نیز به خاطر علت های مختلف نمیخوان از اشتباه خودشون ,معذرت خواهی کنن و این غرور و یا هرچه چیز دیگه باعث میشه که کینه ها و دشمنی ها و ...در جامعه زیاد بشه در حالیکه با یه معذرت خواهی کوچک و مختصر, میتونستن ,همه چیز رو تمام شده بدونن, بدون اینکه کوچکترین مشکلی بوحود بیاد .


یکی از ویژگی های که قرآن کریم در صدد که در جامعه نهادینه بشه همین روحیه معذرت خواهیه که در جای جای قران کریم از این روحیه ,صحبت به میون اومده .

در دیدگاه و منطق قرآن از این معذرت خواهی به توبه تعبیر شده و معذرت خواهی در سه صورت قابل تصوره :
1)اینکه کلا بگی من این کار رو انجام ندادم .
2) اینکه بگی این كار رو كردم ,ولی منظورم از این كار چنین وچنان بوده و بخوای اشتباه خودتو به هر نحوی شده توجیه کنی .
3) یا اینكه بگی,این كار رو كرده ام (ویا فلان  گناه را انجام دادم ) ولی اشتباه کردم و دیگه هم اونو تکرار نمی کنم بلکه یه کاری می کنم که اشتباهمو جبران کنم .

که در منطق قران بهترین نوع معذرت خواهی همین قسم سومه که شخص از اشتباه خودش پشیمون بشه و در صدد بر بیاد که به هر نحوی اونو جبران کنه .

حال این معذرت خواهی یا در مورد گناهانی که انجام دادیم و یا در مورد اشتباهاتی که تو جامعه و روابط اجتماعی خودمون انجام دادیم متصور میشه .

ممکنه سوال کنید که اصلا معذرت خواهی از دیگران  و یا از خداوند چه سودی داره ؟
در جواب این سوال باید گفت:معذرت خواهی از خداوند و در درجه دوم از دیگران آثار خوبی تو زندگی انسان داره که یکی از اونها اینه که انسان رو به آرامش روحی و روانی میرسونه , چون کسی که اشتباهی می کنه, حالا  یا در جامعه یا در یشگاه خداوند, تو یک بحران روحی, قرار می گیره و مدام از اشتباهات خودش رنج میبره  و معذرت خواهی , سبب میشه که فرد از این بحران نجات پیدا کنه .

به همین خاطر در قرآن کریم 87 بار از توبه و معذرت خواهی صحبت به میون اومده, تا این روحیه در افراد جامعه زنده بشه و در سایه این روحیه عذر خواهی, بتونن به آرامش برسنن و اضطراب و پریشانی ها رو از خودشون دفع کنن.

قرآن کریم در این زمینه میفرماید:
(فَأَمَّا مَنْ تابَ وَ آمَنَ وَ عَمِلَ صالِحاً فَعَسى‏ أَنْ یَكُونَ مِنَ الْمُفْلِحینَ : و امّا كسى كه توبه كند(عذرخواهی از اشتباهات گذشته) و ایمان آورَد و به كار شایسته پردازد، امید كه از رستگاران باشد).)(1)

هماطور که مشاهده می کنید, قرآن کریم رمز رسیدن به آرامش و خوشبختی و رستگاری را عذرخواهی از اشتباهات گذشته و همچنین جبران آنها میداند .

اما در مقابل این روحیه عذر خواهی ,یک روحیه دیگر هم هست که این دو مکمل همدیگه هستن و اون روحیه بخشش اشتباهات دیگرانه ,یعنی وقتی کسی کار ناشایستی در قبال شما انجام داد و از شما معذرت خواهی کرد ,شما هم  با تمام وجود  عذرخواهی فرد رو قبول کنی و اون رو ببخشی .

به خاطر همین مطلب خداوند در جای جای قرآن کریم  سخن از قبول عذر خواهی بندگان گناهکار کرده ,و برای مثال فرموده است:
(وَ إِنِّی لَغَفَّارٌ لِمَنْ تابَ وَ آمَنَ وَ عَمِلَ صالِحاً ثُمَّ اهْتَدى: و به یقین، من آمرزنده كسى هستم كه توبه كند و ایمان بیاورد و كار شایسته نماید و به راه راست هدایت  شود.)(2)

تا شما هم این صفت زیبای الهی رو در زندگیتون اجرا کنید و نتیجه اون رو هم با تمام وجود  ببینید .

اگر میخواهی به آرامش برسی راهی جز این نداری:

1)(از اشتباهات خود)عذر خواهی کنید .
2)عذر خواهی دیگران را قبول کنید.(دیگران را ببخش نه به خاطر اینکه آنها لیاقت بخشش تو را دارند، بلکه به این خاطر که تولیاقت آرامش را داشته باشی.)

منبع:
1)القصص :  67
2) طه :  82
طبقه بندی: »گناه و معصیت ، 
برچسب ها: اهل معذرت خواهی هستی، معذرت خواهی در قران، عذر خواهی از منطق قرآن، معذرت خواهی در قرآن، در قرآن کریم 87 بار از توبه و معذرت خواهی صحبت به میون، فرهنگ معذرت خواهی و معذرت پذیری از دیدگاه قرآن، فرهنگ معذرت خواهی از دیدگاه قرآن، فرهنگ معذرت پذیری از دیدگاه قرآن،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 15 آبان 1390 توسط امین ادریسی
نمایش نظرات 1 تا 30