در خانواده و فامیل و در جمع دوستان, آدم هایی هستند که با اینکه از وضعیت اقتصادی خوبی برخوردار هستند, اما مدام ناله و زاری می کنند ,این افراد با همه نعمت هایی که در اختیار دارند هیچ گاه از زندگی رضایت کامل ندارند .

قرآن کریم در این زمینه می فرماید :اگر میخواهید از زندگی خود رضایت نسبی داشته باشید و آرامش ,بر زندگی شما حاکم و غالب شود , این نسخه طلایی را رعایت کنید :

نسخه طلایی

(وَأَمَّا بِنِعْمَةِ رَبِّكَ فَحَدِّثْ :و از نعمت پروردگار خویش [با مردم‏] سخن گوى))(1)
شاید از خود بپرسید منظور از نعمت و باز گو کردن آن در نسخه موفقیت چیست ؟ امام صادق (علیه السلام ) در توضیح این نسخه می فرماید  : (حدث بما اعطاك الله ، و فضلك ، و رزقك ، و احسن الیك و هداك : آنچه را خدا به تو بخشیده و برترى داده و روزى عطا فرموده و نیكى به تو كرده و هدایت نموده همه را بازگو كن)(2)

البته نکته قابل توجه در این نسخه این است که  موفقیت ها و پیروزی ها به عنوان شکر از خداوند بیان شود نه به خاطر فخر فروشی و تکبر و غرور  بر دیگران.

بیان موفقیت به انسان آرامش می دهد:
بیان موفقیت ها و پیروزی ها  اثرات معجزه آسایی در زندگی دارد و بر روح و جان خود انسان نیز اثر آرام بخشى مى گذارد. یادآورى موفقیت ها  سبب مى شود كه انسان كمبودها را كمتر احساس كند، از بیماریها شكوه نكند چرا كه بر سلامت اعضاء دیگر خود شكرگزار است ، بخاطر از دست دادن چیزى جزع و فزع ننماید چرا كه بقیه امكانات خود را بازگو مى كند.

اینگونه افراد در سختیها و طوفانهاى زندگى گرفتار یأس و نومیدى و اضطراب و ناراحتى نمى شوند روحى آرام و قلبى مطمئن دارند و توان آنها در مبارزه با مشكلات زیاد است .

منبع:

1)ضحی 11
2)تفسیر مجمع ذیل آیه
طبقه بندی: **تفسیر، 
برچسب ها: موفقیت هایت را به زبان بیاور، قانون طلایی، نسخه موفقیت، قانون موفقیت، قرآن نسخه موفقیت، قرآن قانون موفقیت، وَأَمَّا بِنِعْمَةِ رَبِّكَ فَحَدِّثْ، بیان موفقیت به انسان آرامش می دهد، بیان موفقیت، بیان پیروزی، اثرات معجزه آسایی، طوفانهاى زندگى، نومیدى و اضطراب، ضحی 11، تفسیر مجمع،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 25 آبان 1390 توسط امین ادریسی
نمایش نظرات 1 تا 30