امروزه ما در دنیایی زندگی می كنیم كه ناگزیر به ارتباط و برخورد با دیگران هستیم. آنچه مسلم است, اینكه هیچ كس قادر نیست بدون كمك و مساعدت و ارتباط با دیگران، نیازهای معمولی خود را برطرف سازد.حال سوالی كه اینجا مطرح می شود, این است كه چگونه باید با دیگران ارتباط برقرار كنیم و جهت افزایش این ارتباط چه كارهایی باید انجام دهیم .

یكی از ویژگیهای انسان سالم و موفق، مهارت و توانایی برقراری ارتباط مؤثر و سازنده با دیگران است. آیا شما این ویژگی را دارید؟كسب این مهارت مهم و ضروری در زندگی اجتماعی خیلی مشكل نیست. فقط باید بخواهید و تمرین كنید.

1)سلام بهترین وسیله برای آغاز گفتگو

مهم ترین نکته ای که هنگام شروع یک گفتگو یا ارتباط بین فردی باید مد نظر قرار دهیم این است که بسیاری از اشخاص به علت شرم و حیای ذاتی از آغاز کردن صحبت و گفتگو امتناع می ورزند و نمی دانند چگونه صحبت را آغاز کنند,برای شروع صحبت بهترین کلامی که میتوان توصیه کرد سلام کردن است .
وقتی به آیات الهی نگاه می کنیم مشاهده می کنیم که در حدود 24 مرتبه واژه سلام به کار رفته است که این مساله نشان از اهمیت این واژه در روابط اجتماعی دارد و یکی از واژه ها ی پر کاربرد در بین بهشتیان است ,که در مواقع مختلف و در آغاز هر گفتگویی  یکدیگر را با سلام خطاب می کنند.

«أُوْلَئِكَ یُجْزَوْنَ الْغُرْفَةَ بِمَا صَبَرُوا وَیُلَقَّوْنَ فِیهَا تَحِیَّةً وَسَلَامًا  :آنان (بندگان رحمت )بخاطر آنکه صبرکردند غرفه های بهشتی داده می شوند و در آنجا با تحیت و سلام گرم روبرو خواهند شد ( 1)

«دَعْوَاهُمْ فِیهَا سُبْحَانَكَ اللَّهُمَّ وَتَحِیَّتُهُمْ فِیهَا سَلاَمٌ :(دعا و نیایش آنان دربهشت خدای تو پاک و منزهی است و درودشان آنجا سلام است) (2)

پس  یک سلام همراه با لبخند ارائه کنید. سلام همراه با لبخند علاوه بر اینکه پذیرش فرد مقابل ما را برخواهد انگیخت موجب برانگیختگی اعتماد به نفس ما خواهد شد.

2)ابراز علاقه به طرف مقابل

 بعد از اینکه گفتگو شروع شد, اگر میخواهید ارتباط خود را عمیق تر کنید ,میتوانید محبت خود را به طرف مقابل اظهار کنید .میتوانید از الفاظی مانند (ما به شما ارادت داریم . از ملاقات شما بسیار خوشحالم)استفاده کنید .

این مساله یکی از مسائل مهمی است که قرآن کریم بر آن تاکید دارد, وقتی خداوند متعال در جای جای قرآن کریم محبت خود را ابراز می کند و کسانی را که دوست دارند و به آنها علاقه دارد را بیان می کند برای مثال خداوند متعال بارها در آیات الهی میفرماید که  دوستدار پاكان، توبه‏ كنندگان، پاكی‏ جویان، نیكوكاران، متّقین، متوكلین، صابران، اهل قسط و عدل است.

وقتی خداوند این گونه محبت خود را نسبت به افراد مختلف که هریک از ویژگی های خاصی برخوردار هستند ابراز می کند درس بزرگی برای همه ماست که از ابراز علاقه به  دیگران امتناع نکنیم .

3) هدیه دادن

واژة "هدیه‌" در دو آیة 35 و 36 سورة نمل آمده است‌. در این آیه‌، به هدیه‌ای که ملکه سبا "بلقیس‌" برای حضرت سلیمان‌(علیه السلام)  فرستاد، اشاره شده است‌: "وَإِنِّی مُرْسِلَةٌ إِلَیْهِم بِهَدِیَّةٍ فَنَاظِرَةٌ بِمَ یَرْجِعُ الْمُرْسَلُونَ " همانا من ارسال می‌کنم‌، به سوی آنان هدیه‌ای‌، و منتظر می‌مانم‌. تا فرستادگان من برگردند."

امام صادق‌ علیه السلام در این زمینه می‌فرماید:هدیه بدهید، تا بدین وسیله‌، دوستی و محبّت بین شما ایجاد شده‌، و کنیه و عداوت از بین شما زایل گردد.(3)

منابع:
1)فرقان / 75
2)یونس /10
3)بحارالانوار، ج 75، ص 44
طبقه بندی: »مسائل جوانان ، 
برچسب ها: ارتباط موثر با دیگران از دیدگاه قرآن، قرآن و ارتباط موثر، ارتباط موثر و قران، )سلام بهترین وسیله برای آغاز گفتگو، ابراز علاقه به طرف مقابل، ابراز علاقه خداوند، هدیه دادن، هدیه دادن در قران، هدیه دادن در قرآن،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 2 آذر 1390 توسط امین ادریسی
نمایش نظرات 1 تا 30