بعضی از مردم تمام زندگی و عمر خود را با این امید و انگیزه می گذرانند که روزی اوضاع زندگی آنها بهتر شود, این نوع آدم ها همیشه ارزو می کنند که ای کاش همه چیز آسان تر و ساده تر باشد و اینکه یک روز عصایی سحر آمیز از آسمان پیایین بیاید و به وضعیت آشفته آنها سر و سامانی بدهد و اوضاع زندگی آنها را از آنچه هست بهتر کند .

اما حقیقت ,چیز دیگری را بیان می کند اوضاع ما وقتی بهتر میشود که ما بهتر شویم, همه چیز زمانی تغییر می کند که ما تغییر کرده باشیم و به عبارتی دیگر انسان تنها بعد از تغییر دادن خود میتواند زندگی خود را نیز تغییر دهد .

 بخشی از مشکلاتی که ما در زندگی با آن مواجه هستیم به چگونه بودن ما بر می گردد و برای بهتر شدن هر چیز باید خود ما بهتر شویم. این جمله را به خاطر بسپارید که :(فردا بسیار شبیه امروز خواهد بود مگر آنکه ما خود را تغییر دهیم و تلاش و کوشش کنیم .)

اگر به فکر معجزه ای در زندگی خود هستید سخت در اشتباهید چون یک قانون طلایی است که می گوید :(اِنَّ اللّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّیَ یُغَیِّروا ما بِاَنفُسِهِم:خداوند سرنوشت قومى را تغییر نمى‏دهد تا آنها وضع خود را تغییر دهند )(1)

پس برای تجربه یک زندگی بهتر به سراغ شانس و بخت اقبال و فال و نجوم نروید، سرنوشت شما به دست خودتان است.

بخشی از بهترین تغییراتی که میتوان در زندگی انجام داد :

1)جبران اشتباهات
مسلما همه ما در زندگی خود اشتباهات زیادی را انجام دادیم برای شروع یک تغییر خوب و مفید در زندگی جبران اشتباهات گذشته  میتواند یکی از بهترین تغییرات در زندگی باشد:
(فَأَمَّا مَنْ تابَ وَ آمَنَ وَ عَمِلَ صالِحاً فَعَسى‏ أَنْ یَكُونَ مِنَ الْمُفْلِحینَ   : و امّا كسى كه توبه كند(در فکر جبران گذشته خود باشد ) و ایمان آورَد و به كار شایسته پردازد، امید كه از رستگاران باشد.)(2)حتما و صد البته به سعادت و پیروزی خواهند رسید .

2)کار امروز را به فردا موکول نکنید .

3)ترس را کنار بگذارید :
انسانی که برای خداوند کار می کند باید یقین داشته باشد که حتما به نتیجه میرسد و موفق میشود قران کریم می‌فرماید: «قل لن یصیبنا الّا ما كتب الله لنا»؛ یعنی بگو جز آن چه خدا برای ما مقرر داشته هرگز چیزی به ما نمی‌رسد.(3) پس با شجاعت تمام تصمیمات خود را که در راه رضای خداوند است عملی کنید و از هیچ چیزی هراس نداشته باشید .

4)قبل از انجام هر کاری اندکی اندیشه و فکر کنید :
در قرآن کریم بیش از 300 آیه در مورد فکر و اندیشه آمده است  و مردم را به اندیشه و فكر فراخوانده‌  پس قبل از انجام هر کاری و یا قبل از گفتن هر حرفی مقداری فکر کنید و بعد آن کار را انجام دهید .

5)مسافرت را فراموش نکنید :
در قران کریم بارها و بارها انسان ها را به سفر دعوت کرده است تا اینکه از فوائد مادی و معنوی آن  بهره مندشوند پس برای تغییر میتوانید یک  سفر را برای خود برنامه ریزی کنید .

منابع:
1)
رعد آیه11
2)
القصص 67
3)توبه 50

باز نشر:سایت موسسه فرهنگی تبیان .شبکه مهر و دانش .سایت میهن 24.هیئت بیت العباس دولت آباد .سایت حوزه علیمه کرمان.


طبقه بندی: **تفسیر،  »مسائل جوانان ، 
برچسب ها: تغییر کنید تا بهترین باشید،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 24 آذر 1390 توسط امین ادریسی
نمایش نظرات 1 تا 30