برای رسیدن به موفقیت و خوشبختی حرف های زیادی گفته شده و راه های زیادی معرفی شده اما چرا با این همه راه و نقشه و علامت برای موفقیت کمتر کسی را مشاهده می کنیم که تا انتهای قله پیش رود و هر گز لحظه ای از تلاش و کوشش دست بر ندارد و ثانیه ای نا امید نشود ؟


یکی از دلائل عمده این مسئله این است که در زندگی ما کسانی که هیچ گونه صلاحیتی برای بیان و نشان دادن راه های موفقیت ندارند پرچمدار و راهنمای مردم می شوند و بوسیله راه هایی که فقط تجربی است و معلوم نیست که چند نفر را به موفقیت رسانده پرچم موفقیت را بر سر خانه های خود بر افراشته اند و مدعی هستند که فقط ما میتوانیم شما را به موفقیت و خوشبختی برسانیم .

این در حالی است که در منطق قرآن کریم تنها راه برای رسیدن به موفقیت راهی است که خداوند متعال در نسخه های طلایی خود و در کتاب وحی برای همه انسان ها بیان کرده است ,هشدارهایی که عمل به هر کدام میتواند زندگی ما را کاملا تغییر بدهد و طعم واقعی زندگی را به ما بچشاند .

10 هشدار برای دیدار با موفقیت


1) 
اینكه هیچ چیز را شریك و همتاى خدا قرار ندهید: ( قُلْ تَعَالَوْاْ أَتْلُ مَا حَرَّمَ رَبُّكُمْ عَلَیْكُمْ أَلاَّ تُشْرِكُواْ بِهِ شَیْئًا ).


2 - نسبت به پدر و مادر نیكى كنید: ( وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا ).

3 - فرزندان خود را به خاطر تنگدستى و فقر نكشید: ( وَلاَ تَقْتُلُواْ أَوْلاَدَكُم مِّنْ إمْلاَقٍ نَّحْنُ نَرْزُقُكُمْ وَإِیَّاهُمْ  )با نهایت تاسف این عمل جاهلى در عصر و زمان ما در شكل دیگرى تكرار مى شود،و طبق آخرین آمری که وزارت بهداشت نقل کرده سالیانه 80 هزار  سقط جنین قانونی و غیرقانونی در كشور رخ می دهد که این موضوع  و مسائل دیگرى شبیه به آن ، نشان مى دهد كه عصر جاهلیت در زمان ما به شكل دیگرى تكرار مى شود و (جاهلیت مدرن ) حتى در جهانى وحشتناكتر و گسترده تر از جاهلیت قبل از اسلام است .

4 - به اعمال زشت و قبیح نزدیك نشوید، خواه آشكار باشد خواه پنهان یعنى نه تنها انجام ندهید بلكه به آن هم نزدیك نشوید : ( وَلاَ تَقْرَبُواْ الْفَوَاحِشَ مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَمَا بَطَنَ  ) 

5 - دست به خون بیگناهان نیالائید: ( وَلاَ تَقْتُلُواْ النَّفْسَ الَّتِی حَرَّمَ اللّهُ إِلاَّ بِالْحَقِّ  ).

6 - مواظب اموال یتیمان باشید: ( وَلاَ تَقْرَبُواْ مَالَ الْیَتِیمِ إِلاَّ بِالَّتِی هِیَ أَحْسَنُ  ).

7 - كم فروشى نكنید: ( وَأَوْفُواْ الْكَیْلَ وَالْمِیزَانَ بِالْقِسْطِ ).

8 - عدالت را رعایت کنید وهمیشه طرفدار حق باشید: ( وَإِذَا قُلْتُمْ فَاعْدِلُواْ وَلَوْ كَانَ ذَا قُرْبَى  ).

9 - به عهد الهى وفا كنید و آنرا نشكنید: (  وَبِعَهْدِ اللّهِ أَوْفُواْ  ).

10-و در آخرین هشدار موفقیتی خداوند متعال میفرماید:
(وَ أَنَّ هذا صِراطی مُسْتَقیماً فَاتَّبِعُوهُ وَ لا تَتَّبِعُوا السُّبُلَ فَتَفَرَّقَ بِکُمْ عَنْ سَبیلِهِ ذلِکُمْ وَصَّاکُمْ بِهِ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ: و [بدانید] این است راه راست من؛ پس، از آن پیروی کنید. و از راه‌ها[ی دیگر] که شما را از راه وی پراکنده می‌سازد پیروی مکنید. این‌هاست که [خدا] شما را به آن سفارش کرده است، باشد که به تقوا گرایید.( 3)

آری خداوند متعال عوامل مهمی را که سبب میشوند که افراد هیچ گاه طعم واقعی زندگی را درک نکنند و و حتی به کوهپایه های قله موفقیت هم نرسند و همچنین عواملی که میتوانند نقش بسیار مهمی در زندگی ما داشته باشند را  در ده هشدار بیان کرده است که با عملی کردن این هشدار ها در زندگی میتوانیم صد ها کیلومتر به قله نزدیک تر شویم و گوی سبقت را از همه برباییم .
منابع:
1)151انعام
2)152 انعام
3)153انعام
4)تفسیر نمونه
5)تفسیر نور
6)تفسیر مجمع البیان
طبقه بندی: **تفسیر، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 14 بهمن 1390 توسط امین ادریسی