یکی از وظایف بشر که به عنوان هدف خلقت نیز از آن صحبت به میان آمده است ,آبادانی و عمران زمین است ,چنانچه حضرت صالح علیه اسلام می فرمایند:

(قالَ یا قَوْمِ اعْبُدُوا اللَّهَ ما لَكُمْ مِنْ إِلهٍ غَیْرُهُ هُوَ أَنْشَأَكُمْ مِنَ الْأَرْضِ وَ اسْتَعْمَرَكُمْ فیها:َ اى قوم من! خدا را بپرستید كه براى شما هیچ معبودى جز او نیست. اوست كه شما را از زمین پدید آورد و شما را به عمران آن وا داشت.) ( هود :  61)

انسان برای اینکه بتواند این وظیفه را به خوبی انجام دهد, راه های زیادی را امتحان کرده که از جمله آنها توجه همه جانبه به مسئله تکنولوژی و پیشرفت سریع ,در این عرصه است ,اما تکنولوژی با تمام خوبی هایی که برای انسان قرن 21 فراهم کرده است, هنوز نتوانسته مشکلات انسان را بر طرف کند, چرا که دستخوش بسیاری از سوء استفاده ها قرار گرفته و علی رغم فوائد زیادی که میتوان برای آن بر شمرد, ضررهای غیر قابل جبرانی برای دنیای پیرامون ما به وجود آورده است .

حال سوال اساسی این است که برای اینکه دنیایی آباد داشته باشیم که در پرتو این آبادانی بتوانیم به صلح و امنیت برسیم چه راه حلی وجود دارد ؟

روشن است که تکنولوژی نمیتواند انسان را به سر منزل مقصود که همان آبادانی تمام دنیاست برساند چرا که :

اولا با پیشرفت تکنولوژی ,سلاح های کشتار جمعی نیز به عنوان یک تکنولوژی پیشرفت قابل توجهی داشته و هر ثانیه میتواند تهدید جدید برای نسل بشر باشد .

ثانیا در کنار آبادانی زمین, انسان نیاز به آبادانی و آرامش روح خود نیز دارد و باز روشن است که نگاه انحصاری به آبادانی زمین چیزی جز اضطراب  و ناآرامی برای روح انسان به ارمغان نخواهد آورد .

قرآن کریم به خوبی پاسخ این پرسش مهم را بیان کرده است و در کنار اینکه وجود تکنولوژی را بشر منکر نشده است, راه آبادانی دنیا را برای ما بیان کرده است .

برای مثال وقتی افرادی از حضرت نوح علیه السلام ,در مورد شیوه های آبادانی زمین و راه حلی برای برطرف کردن مشکلات اقتصادی و مادی  می پرسند ایشان قبل از هر توصیه ای ,توصیه به دین داری و استغفار به درگاه الهی رو بیان می کنند و می فرمایند:

 (و ان استغفروا ربكم انه كان غفارا یرسل السماء علیكم مدرارا و یمددكم باموال و بنین و یجعل لكم جنات و یجعل لكم انهارا: من به آنها گفتم از گناهان خود استغفار كنید و با آب توبه آنها را بشوئید كه خدا آمرزنده است ، تا بركات آسمان را پى در پى بر شما فرو فرستد، و با اموال و فرزندان شما را یارى بخشد و باغهاى سرسبز و نهرهاى آب جارى در اختیارتان قرار دهد .)(نوح - 9 - 11) 

همچنین قرآن کریم یکی از توصیه های حضرت هود علیه اسلام به قوم خود را توصیه به دین داری و تقوی بیان می کند, که این تقوی آثار و فوائد زیادی در جامعه دارد که حضرت به بیان این فوائد می پردازد:

(وَ یا قَوْمِ اسْتَغْفِرُوا رَبَّكُمْ ثُمَّ تُوبُوا إِلَیْهِ یُرْسِلِ السَّماءَ عَلَیْكُمْ مِدْراراً وَ یَزِدْكُمْ قُوَّةً إِلى‏ قُوَّتِكُمْ وَ لا تَتَوَلَّوْا مُجْرِمینَ:«و اى قوم من، از پروردگارتان آمرزش بخواهید، سپس به درگاه او توبه كنید [تا] از آسمان بر شما بارش فراوان فرستد و نیرویى بر نیروى شما بیفزاید، و تبهكارانه روى بر مگردانید.)( هود : 52)

خلاصه کلام این است که بشر برای آباد ساختن جهان علاوه بر تکنولوژی به عامل  دیگری نیاز دارد چرا که پیشرفت در عرصه  تکنولوژی به تنهایی نمیتواند سبب آبادانی و عمران زمین شود و قرآن کریم عاملی را که میتواند سبب عمران زمین شود را دین داری و تقوی بیان می کند  .

طبقه بندی: »محیط زیست ، 
برچسب ها: دین داری و تکنولوژی دو گام مهم برای آبادانی زمین، دین داری و تکنولوژی، دین داری و تکنولوژی دو گام مهم، آبادانی زمین، دو گام مهم برای آبادانی زمین،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 13 فروردین 1391 توسط امین ادریسی