این روزها یکی از داغ ترین موضوعاتی که تقریبا همه مردم از بچه های سه چهار ساله تا پیرمردهای نود ساله  به نحوی با آن در ارتباط هستند ، بازار داغ و پرهیجان  المپیک لندن است، المپیکی که کشورهای زیادی برای حضور در آن سال های زیادی تلاش کرده اند تا بتوانند مدال پر افتخار آن را بر گردن خود بیندازند. 


اما این المپیک نیز مانند همه المپیک ها دارای حاشیه های متعددی بود که کشورهای زیادی با آن دست و پنجه نرم کردند ،حاشیه هایی که شاید نتوان به راحتی از کنار آنها گذشت و آنها را در دفتر خاطرات تاریخ بدون هیچ قضاوتی رها کرد .


 حوادثی که برخی روزها قبل از المپیک لندن و برخی در میانه این بازی ها صورت گرفت که بعضا جا دارد اندکی پیرامون آنها تامل کرد .


 قسمت اول: هلوکاست میانمار 

هنوز المپیک لندن آغاز نشده است که شاهد حادثه ای تلخ هستیم،  حادثه ای که خبر گزاری های مختلف با تیتر های مختلف آن را منعکس می کنند، قتل عام مردم مظلوم میانمار

اما برای طراحان المپیک حادثه تازه ای نیست چرا که در المپیک های قبل نیز شاهد حوادثی تلخ بوده ایم حوادثی مانند حادثه غزه .......


هنوز بازی های جهانی شروع نشده که شاهد نادیده گرفتن دستورات الهی در تمام کتب آسمانی به ویژه قرآن مجید هستیم که فرمود:


(وَ لا تَقْتُلُوا النَّفْسَ الَّتی‏ حَرَّمَ اللَّهُ إِلاَّ بِالْحَقِّ وَ مَنْ قُتِلَ مَظْلُوماً فَقَدْ جَعَلْنا لِوَلِیِّهِ سُلْطاناً فَلا یُسْرِفْ فِی الْقَتْلِ إِنَّهُ كانَ مَنْصُوراً : و نفسى را كه خداوند حرام كرده است جز به حق مكشید، و هر كس مظلوم كشته شود، به سرپرست وى قدرتى داده‏ایم، پس [او] نباید در قتل زیاده‏روى كند، زیرا او [از طرف شرع‏] یارى شده است)( الإسراء :  33) قسمت دوم:حرام هایی که حلال شد 

هنوز  صحنه های دست دادن اصغر فرهادی و خانم معتمد آریا از ذهن ها فراموش نشده است ، صحنه هایی که اعتراض بسیاری از افراد را بر انگیخت، اعتراض هایی مانند ( این افراد نماینده جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف هستند و نباید مرتکب چنین عمل زشتی می شدند).... .


اما در المپیک  لندن انگار همه چیز عوض  شده است، فکر می کنم این هم جزء فتواهای عجیب و غریب وهابیت است که گاه گاه فتاوایی را صادر می کنند که دود از سر آدم بلند  می شود و با هیج منطق و استدلالی همراه نیست: 


این بار هم ظاهرا فتوایی صادر شده که ظاهرا ما از آن بی خبر هستیم که در اینجا متن فتوا را خدمت شما بیان می کنم:


(زنانی که در بازی های المپیک به امر شریف داوری مشغول هستند برای تمام کشتی گیران و ... محرم هستند و می توانید آزادانه با آنها ارتباط برقرار کنید ) 

 

 در نتیجه این فتوا که هنوز مفتی آن معلوم نشده است کسانی که برای حفظ آبروی نظام مقدس جمهوری اسلامی به بازی های المپیک رفته اند می توانند آزادانه با داواران زن ارتباط برقرار کنند و داوران زن  نیز می توانند کل بدن آنها را لمس کنند بدون اینکه اشکالی پیش بیاید .


اما ظاهرا این فتوا در 8 سال دفاع مقدس هنوز صادر نشده بود وقتی که جوانان و نوجوانان ایرانی حاضر نشدند با خبر نگاری که فقط موهای او نمایان بود مصاحبه کنند و او  برای مصاحبه با این نوجوان مجبور شد تا با حجاب کامل وارد اردوگاه شود .


 همچنین به علت حساس بودن بازی های المپیک هم مردان می توانند به بازی های بانوان نگاه کنند و هم زنان می توانند به بازی هایی که مردان در آن لباس مناسبی ندارد نگاه کنند تنها به این دلیل که  بازی ها در المپیک انجام می شود و از حساسیت ویژه ای برخوردار می باشد .


فتوای اخیر نیز یکی دیگر از فتواهایی بوده که بر خلاف فتاوای همه مراجع تقلید در المپیک لندن صادر شده است و عده زیادی نیز به این فتوا عمل کرده اند .   


 قسمت سوم :رقص و پایکوبی در ایام شهادت 

در حالیکه خیل عظیم مردم در عزای امیرالمومنین علی علیه السلام غرق ماتم و عزا بودند و ندای بک یا الله در سراسر میهن اسلامی شنیده می شد عده ای به بهانه کسب مدال های مختلف در المپیک به رقص و پایکوبی مشغول بودند و این مساله یکی از اتفاقات عجیبی بود که شاید بتوان گفت برای اولین بار در ایران اسلامی شاهد آن بودیم، رقص و پایکوبی و شادی درایام شهادت مولی  الموحدین علی علیه السلام و شب های قدر .


این در حالی است که در آیات و روایات متعددی به تعظیم شعائر الهی تاکید شده است و به یقین یکی از آنها ایام شهادت امیر مومنان علی علیه السلام  و لیالی پر برکت قدر است :


(ذلِكَ وَ مَنْ یُعَظِّمْ شَعائِرَ اللَّهِ فَإِنَّها مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ : این است [فرایض خدا] و هر كس شعایر خدا را بزرگ دارد در حقیقت، آن [حاكى‏] از پاكى دلهاست)( الحج :  32)


 مفسرین قرآن کریم در بیان معنای شعائر فرموده اند:تمام آنچه در برنامه هاى دینى وارد شده و انسان را به یاد خدا و عظمت آئین او مى اندازد، شعائر الهى است و بزرگداشت آن، نشانه تقواى دل ها است.


و این هم یکی دیگر از برکت های المپیک لندن برای کشور اسلامی ایران بود که برای اولین بار در ایام شهادت امر مومنان شاهد خوشحالی مضاعف و رقص و پایکوبی جوانان بودیم  شاید  امسال کسب مدال در بازی های جهانی تبدیل به شعائر الهی شده است .


قسمت چهارم:بانوان با حجاب 

 اما از آنجا که فقط نگاه منفی به یک مساله منصفانه نیست ،حضور بانوان ایرانی با حجاب کامل یکی دیگر از حوادث مهم این بازی ها بود . در این میان حضور مه‌لقاء جان بزرگ با چادر در محوطه بازی‌های المپیک اقدامی قابل تحسین بود که مورد توجه و تحسین رسانه‌ها نیز قرار گرفت. او با تاسی به آیات حجاب در قرآن مجید :


(یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنینَ یُدْنینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلاَبِیبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى‏ أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحیمااى پیامبر، به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو: «پوششهاى خود را بر خود فروتر گیرند. این براى آنكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند [به احتیاط] نزدیكتر است، و خدا آمرزنده مهربان است.)( الأحزاب :  59)


 در بازی های لندن هم حاضر نشد چادر را که حجاب برتر است از سر بردارد، یکی دیگر از بانوان با حجاب در این مسابقات وجدان علی سراج عبدالرحیم شاحرکانی جودوکار زن عربستانی بود  که برای اولین بار کشورش اجازه حضور زنان را در مسابقات داده بود گفت اگر مجبور باشد حجاب خود را بردارد از بازی‌های المپیک کنار می‌کشد. شب گذشته نیز حسینه غادا ورزشکار زن تونسی برای نخستین بار با پوشش کامل در رقابت‌های وزنه برداری بازی‌های المپیک شرکت کرد.  


خلاصه کلام اینکه آنچه سبب شده است تا ایران اسلامی امروز مانند سروی استوار در برابر مستکبران و ظالمان قد علم کند عمل به دستورات طلایی قرآن کریم و روایات اهل بیت است روایاتی که عزت و بزرگمردی  و جاودانگی را در اطاعت از دستورات الهی بیان می کنند :


(مَنْ كانَ یُریدُ الْعِزَّةَ فَلِلَّهِ الْعِزَّةُ جَمیعا: هر كس سربلندى مى‏خواهد، سربلندى یكسره از آنِ خداست.)( فاطر :  10)طبقه بندی: »مسائل جوانان ، 
برچسب ها: حرام هایی که در المپیک لندن حلال شد،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 23 مرداد 1391 توسط امین ادریسی