سکانس اول:شنبه 21 مرداد
 


مردم آذربایجان کم کم در فکر مهیا شدن برای طلایی ترین شب قدر هستند شاید بعضی کمی از روز را به استراحت گزرانده اند تا بتوانند آخرین و طلایی ترین شب قدر را احیاء بگیرند اما انگار قرار است شب قدر مردم آذربایجان با بقیه مردم کمی متفاوت باشد آنها قرار است شب زنده داری کنند اما شب زنده داری که سراسر غرق در مصیبت و اندوه و بلا است .
 
مادری را تصور کنید که  بچه های کوچک خود را زودتر از هر شب به رخته خواب فرستاده است تا قدری استراحت کنند و اکنون همه چیز را آماده می کند تا کودکان خود را بیدار کند اما انگار قرار است این کودکان برای همیشه به خواب ابدی بروند و مادر آنها نیز در کنار آنها برای همیشه به خواب برود 

ساعت 22 و 19 دقیقه و 4 ثانیه می شود مثل اینکه امشب قرار است زمین شب زنده داری کند و برای همین به لرزه در می آید و عده زیادی را که برای شب زنده داری آماده بودند را به به کام  مرگ گرفتار می کند .

سکانس دوم:یک شنبه 22 مرداد 


مردم ایران اسلامی که شب گذشته را سرگرم شب قدر بودند با طلوع آفتاب روز یک شنبه متوجه عمق فاجعه می شوند و خود را برای حمایت همه جانبه از مصیبت دیدگان آذری زبان آماده می کنند و در اولین گام رهبر انقلاب در ضمن پیامی علاوه بر تسلیت به همه مصیبت دیدگان خواستار اقدامات فوری برای کمک به مردم زلزله زده می شود :

(حادثه‌ی تلخ زلزله‌ی آذربایجان مایه‌ی اندوه عمیق گردید. رحمت خداوند بر درگذشتگان و شفای عاجل برای مصدومان و صبر و اجر برای بازماندگان و خسارت‌دیدگان را از خداوند متعال مسألت میكنم.لازم است مسئولان محترم و عموم ملت عزیز مساعی خود را برای كاهش آلام این عزیزان به كار برند.والسلام علیكم و رحمة‌الله

سیّدعلی خامنه‌ای

۲۲/مردادماه/۱۳۹۱)

سکانس سوم:رسانه های ضد انقلاب کاسه های داغ تر از آش 


رسانه های ضد انقلاب که از هر فرصتی برای ضربه زدن و تضعیف جمهوری اسلامی و مردم غیور ایران دریغ نمی کنند اکنون کاسه های داغ تر از آشی شده اند که نمی دانند دست به چه اقدامی بزنند و مثل روز روشن است که باز به بهانه زلزله آذربایجان می خواهند به اهداف پلید خود برسند و به همین جهت شروع به شایعه پراکنی و تضعیف نظام در رسانه های خود می کنند و تمام اقداماتی را که برای کمک به مردم آذربایجان صورت گرفته است را زیر سوال می برند.

این ها همان گروهی هستند که با کمک به دشمنان انقلاب و اجرای تحریم های مختلف در سال های متمادی قصد داشتند که مردم را در تنگنا قرار دهند اما امروز دایه مهربانتر از مادر شده اند و اعلام همدردی می کنند که خداوند متعال برای شناسایی این گروه می فرماید:
 
(هُمُ الَّذینَ یَقُولُونَ لا تُنْفِقُوا عَلى‏ مَنْ عِنْدَ رَسُولِ اللَّهِ حَتَّى یَنْفَضُّوا وَ لِلَّهِ خَزائِنُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ لكِنَّ الْمُنافِقینَ لا یَفْقَهُونَ آنان كسانى‏اند كه مى‏گویند: «به كسانى كه نزد پیامبر خدایند انفاق مكنید تا پراكنده شوند، و حال آنكه گنجینه‏هاى آسمانها و زمین از آنِ خداست ولى منافقان درنمى‏یابند.)( المنافقون :  7)

سکانس چهارم:اقدام نادرست صدا و سیما 

ملت غیور ایران که با مشاهده اوضاع غم انگیز آذربایجان غرق در غم و اندوه هستند نا گهان با اقدامی عجیب و غریب از سیما مواجه می شوند اقدامی که نه تنها کسی را شاد نکرد بلکه بر اندوه مردم اضافه کرد و آن پخش برنامه خنده بازار در روز بعد از فاجعه تبریز بود که این مسئله نیز بهانه ای برای رسانه های ضد انقلاب شد و تا جایی که قدرت داشتند بر این مسئله مانور دادند .

سکانس پنجم:غم انگیز ترین صحنه از زلزله آذربایجان 

شاید بتوان خداحافظی و گریه های بی امان این پدر را در داغ فرزند کوکش غم انگیز ترین صحنه از زلزله آذربایجان به شمار آورد صحنه ای که دل هر کسی را به درد می آورد :
سکانس پنجم:سوره ای به نام زلزله در قرآن مجید 

با دیدن صحنه هایی که می توان گفت تحمل انها طاقت فرسا است به یاد سوره ای از قران مجید می افتیم که در آن از زلزله ای بزرگ سخن گفته شده است زلزله ای که تمام عالم را با خاک یکسان می کند و دنیا را برای پرپایی قیامت مهیا خواهد کرد سوره ای به نام زلزال و یا همان زلزله که نود و نهمین سوره از سوره های قران مجید است .

در آیات هشتگانه این سوره موضوعاتی چون :

1)وقوع زلزله هولناک زمین در هنگامه رستاخیز.
2) بیان این حقیقت که مردم از قبر بیرون ریخته می شوند .
3) اشاره به این‌که در آن روز انسان علت حوادث را جویا مى‌شود.
4) تصریح به این حقیقت که زمین در آن روز عظیم تمامى اخبار خویش را بازگو مى‌کند.
5)تصریح به این حقیقت که وقایع آن روز به اشاره الهى است.
6) اشاره به برانگیخته شدن انسان‌ها به صورت گروه‌هاى مختلف از درون قبر‌ها .
7)اشاره به حساب و کتاب دقیق اعمال آدمى در روز رستاخیز .

سکانس ششم :اگر می خواهید از زلزله در امان باشید :

بشر برای در امان ماندن از زلزله در قرن بیست و یکم اقدامات زیادی انجام داده است اما همه این اقدامات در برابر قدرت نامحدود خداوند متعال نمی تواند حتی لحظه ای طاقت بیاورد و به همین جهت روایات علاوه بر اینکه توجه به استحکام ساختمان را نفی نمی کنند توصیه های فراوانی برای در امان ماندن از زلزله و بلاهای طبیعی بیان کرده اند توصیه هایی که به برخی از آنها اشاره می شود :

امام صادق علیه السلام پیرامون خواص این سوره می فرماید: 

از قرائت سوره زلزال خسته نشوید زیرا هر كس در نمازهای مستحب خود این سوره را بخواند آزار زلزله ای بر او نخواهد رسید و بوسیله زلزله، صاعقه یا آفتی از آفات دنیایی، نخواهد مرد و وقتی وفات كرد دستور می دهند او را به بهشت برند و خداوند می فرماید: ای بنده من در هر جای بهشت كه دوست داشتی جای گیر.( ثواب الاعمال، ص124)   
طبقه بندی: **ویژه نامه های قرآنی، 
برچسب ها: سکانس های غم انگیز از زلزله آذربایجان،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 26 مرداد 1391 توسط امین ادریسی

 

این روزها یکی از داغ ترین موضوعاتی که تقریبا همه مردم از بچه های سه چهار ساله تا پیرمردهای نود ساله  به نحوی با آن در ارتباط هستند ، بازار داغ و پرهیجان  المپیک لندن است، المپیکی که کشورهای زیادی برای حضور در آن سال های زیادی تلاش کرده اند تا بتوانند مدال پر افتخار آن را بر گردن خود بیندازند. 


اما این المپیک نیز مانند همه المپیک ها دارای حاشیه های متعددی بود که کشورهای زیادی با آن دست و پنجه نرم کردند ،حاشیه هایی که شاید نتوان به راحتی از کنار آنها گذشت و آنها را در دفتر خاطرات تاریخ بدون هیچ قضاوتی رها کرد .


 حوادثی که برخی روزها قبل از المپیک لندن و برخی در میانه این بازی ها صورت گرفت که بعضا جا دارد اندکی پیرامون آنها تامل کرد .


 قسمت اول: هلوکاست میانمار 

هنوز المپیک لندن آغاز نشده است که شاهد حادثه ای تلخ هستیم،  حادثه ای که خبر گزاری های مختلف با تیتر های مختلف آن را منعکس می کنند، قتل عام مردم مظلوم میانمار

اما برای طراحان المپیک حادثه تازه ای نیست چرا که در المپیک های قبل نیز شاهد حوادثی تلخ بوده ایم حوادثی مانند حادثه غزه .......


هنوز بازی های جهانی شروع نشده که شاهد نادیده گرفتن دستورات الهی در تمام کتب آسمانی به ویژه قرآن مجید هستیم که فرمود:


(وَ لا تَقْتُلُوا النَّفْسَ الَّتی‏ حَرَّمَ اللَّهُ إِلاَّ بِالْحَقِّ وَ مَنْ قُتِلَ مَظْلُوماً فَقَدْ جَعَلْنا لِوَلِیِّهِ سُلْطاناً فَلا یُسْرِفْ فِی الْقَتْلِ إِنَّهُ كانَ مَنْصُوراً : و نفسى را كه خداوند حرام كرده است جز به حق مكشید، و هر كس مظلوم كشته شود، به سرپرست وى قدرتى داده‏ایم، پس [او] نباید در قتل زیاده‏روى كند، زیرا او [از طرف شرع‏] یارى شده است)( الإسراء :  33) قسمت دوم:حرام هایی که حلال شد 

هنوز  صحنه های دست دادن اصغر فرهادی و خانم معتمد آریا از ذهن ها فراموش نشده است ، صحنه هایی که اعتراض بسیاری از افراد را بر انگیخت، اعتراض هایی مانند ( این افراد نماینده جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف هستند و نباید مرتکب چنین عمل زشتی می شدند).... .


اما در المپیک  لندن انگار همه چیز عوض  شده است، فکر می کنم این هم جزء فتواهای عجیب و غریب وهابیت است که گاه گاه فتاوایی را صادر می کنند که دود از سر آدم بلند  می شود و با هیج منطق و استدلالی همراه نیست: 


این بار هم ظاهرا فتوایی صادر شده که ظاهرا ما از آن بی خبر هستیم که در اینجا متن فتوا را خدمت شما بیان می کنم:


(زنانی که در بازی های المپیک به امر شریف داوری مشغول هستند برای تمام کشتی گیران و ... محرم هستند و می توانید آزادانه با آنها ارتباط برقرار کنید ) 

 

 در نتیجه این فتوا که هنوز مفتی آن معلوم نشده است کسانی که برای حفظ آبروی نظام مقدس جمهوری اسلامی به بازی های المپیک رفته اند می توانند آزادانه با داواران زن ارتباط برقرار کنند و داوران زن  نیز می توانند کل بدن آنها را لمس کنند بدون اینکه اشکالی پیش بیاید .


اما ظاهرا این فتوا در 8 سال دفاع مقدس هنوز صادر نشده بود وقتی که جوانان و نوجوانان ایرانی حاضر نشدند با خبر نگاری که فقط موهای او نمایان بود مصاحبه کنند و او  برای مصاحبه با این نوجوان مجبور شد تا با حجاب کامل وارد اردوگاه شود .


 همچنین به علت حساس بودن بازی های المپیک هم مردان می توانند به بازی های بانوان نگاه کنند و هم زنان می توانند به بازی هایی که مردان در آن لباس مناسبی ندارد نگاه کنند تنها به این دلیل که  بازی ها در المپیک انجام می شود و از حساسیت ویژه ای برخوردار می باشد .


فتوای اخیر نیز یکی دیگر از فتواهایی بوده که بر خلاف فتاوای همه مراجع تقلید در المپیک لندن صادر شده است و عده زیادی نیز به این فتوا عمل کرده اند .   


 قسمت سوم :رقص و پایکوبی در ایام شهادت 

در حالیکه خیل عظیم مردم در عزای امیرالمومنین علی علیه السلام غرق ماتم و عزا بودند و ندای بک یا الله در سراسر میهن اسلامی شنیده می شد عده ای به بهانه کسب مدال های مختلف در المپیک به رقص و پایکوبی مشغول بودند و این مساله یکی از اتفاقات عجیبی بود که شاید بتوان گفت برای اولین بار در ایران اسلامی شاهد آن بودیم، رقص و پایکوبی و شادی درایام شهادت مولی  الموحدین علی علیه السلام و شب های قدر .


این در حالی است که در آیات و روایات متعددی به تعظیم شعائر الهی تاکید شده است و به یقین یکی از آنها ایام شهادت امیر مومنان علی علیه السلام  و لیالی پر برکت قدر است :


(ذلِكَ وَ مَنْ یُعَظِّمْ شَعائِرَ اللَّهِ فَإِنَّها مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ : این است [فرایض خدا] و هر كس شعایر خدا را بزرگ دارد در حقیقت، آن [حاكى‏] از پاكى دلهاست)( الحج :  32)


 مفسرین قرآن کریم در بیان معنای شعائر فرموده اند:تمام آنچه در برنامه هاى دینى وارد شده و انسان را به یاد خدا و عظمت آئین او مى اندازد، شعائر الهى است و بزرگداشت آن، نشانه تقواى دل ها است.


و این هم یکی دیگر از برکت های المپیک لندن برای کشور اسلامی ایران بود که برای اولین بار در ایام شهادت امر مومنان شاهد خوشحالی مضاعف و رقص و پایکوبی جوانان بودیم  شاید  امسال کسب مدال در بازی های جهانی تبدیل به شعائر الهی شده است .


قسمت چهارم:بانوان با حجاب 

 اما از آنجا که فقط نگاه منفی به یک مساله منصفانه نیست ،حضور بانوان ایرانی با حجاب کامل یکی دیگر از حوادث مهم این بازی ها بود . در این میان حضور مه‌لقاء جان بزرگ با چادر در محوطه بازی‌های المپیک اقدامی قابل تحسین بود که مورد توجه و تحسین رسانه‌ها نیز قرار گرفت. او با تاسی به آیات حجاب در قرآن مجید :


(یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنینَ یُدْنینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلاَبِیبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى‏ أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحیمااى پیامبر، به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو: «پوششهاى خود را بر خود فروتر گیرند. این براى آنكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند [به احتیاط] نزدیكتر است، و خدا آمرزنده مهربان است.)( الأحزاب :  59)


 در بازی های لندن هم حاضر نشد چادر را که حجاب برتر است از سر بردارد، یکی دیگر از بانوان با حجاب در این مسابقات وجدان علی سراج عبدالرحیم شاحرکانی جودوکار زن عربستانی بود  که برای اولین بار کشورش اجازه حضور زنان را در مسابقات داده بود گفت اگر مجبور باشد حجاب خود را بردارد از بازی‌های المپیک کنار می‌کشد. شب گذشته نیز حسینه غادا ورزشکار زن تونسی برای نخستین بار با پوشش کامل در رقابت‌های وزنه برداری بازی‌های المپیک شرکت کرد.  


خلاصه کلام اینکه آنچه سبب شده است تا ایران اسلامی امروز مانند سروی استوار در برابر مستکبران و ظالمان قد علم کند عمل به دستورات طلایی قرآن کریم و روایات اهل بیت است روایاتی که عزت و بزرگمردی  و جاودانگی را در اطاعت از دستورات الهی بیان می کنند :


(مَنْ كانَ یُریدُ الْعِزَّةَ فَلِلَّهِ الْعِزَّةُ جَمیعا: هر كس سربلندى مى‏خواهد، سربلندى یكسره از آنِ خداست.)( فاطر :  10)طبقه بندی: »مسائل جوانان ، 
برچسب ها: حرام هایی که در المپیک لندن حلال شد،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 23 مرداد 1391 توسط امین ادریسی

در شب های ماه مبارک رمضان امسال شاهد سریالی هستیم که با موضوع نازایی که مشکل برخی از زوج های جوان می باشد، ذهن مخاطبین را به خود درگیر کرده است ،سریالی به نام (خداحافظ بچه) که قصه زوج خوشبختی را حکایت می کند که در آرزوی تولد فرزندی به سر می برند که با وقوع یک اتفاق متوجه می شوند که هرگز صاحب فرزند نمی شوند و با فهمیدن این موضوع زندگی آرام آنها به دریایی مواج و خروشان تبدیل می شود و بعد از آنکه به هر دری می زنند و نتیجه ای حاصل نمی شود ، بالاخره تصمیم می گیرند تا سرپرستی کودکی را عهده دار شوند  و برای این کار با مشکلات عدیده ای رو برو می شوند و ظاهراً این مشکلات ادامه پیدا خواهد کرد تا شاهد آخر داستان و پایان آن باشیم.

این زوج خوشبخت با فهمیدن اینکه هرگز بچه دار نمی شوند با فرزند دار شدن خود خداحافظی می کنند و در صدد بدست آوردن فرزند دیگری، با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کنند.

سکانس اول :دفتری برای ثبت اشتباهات 


آنچه در این سریال از نمود بیشتری برخوردار است دفتری است که این زوج جوان به همراه خود دارند دفتری که برای هر کار اشتباه خود در آن ضربدری به تصویر می کشند به این امید که در آینده از کار خود توبه کنند ولی  این مساله می تواند این مفهوم را به مخاطب القاء کند که شما می توانید در موقع نیاز گناهی را انجام بدهید ولی با این شرط که یادتان باشد و بعدا در فرصت مناسب به جرم خود اعتراف و از گناه خود توبه کنید .

این در حالی است که در فرهنگ قرآن اولا نیاز شما به انجام کاری نمیتواند مجوزی برای ارتکاب گناهان باشد و دوما  توبه و پشیمانی از اشتباهات شرائطی دارد که خداوند متعال به برخی از آنها در سوره نساء اشاره می فرماید:

(إِنَّمَا التَّوْبَةُ عَلَى اللّهِ لِلَّذِینَ یَعْمَلُونَ السُّوَءَ بِجَهَالَةٍ ثُمَّ یَتُوبُونَ مِن قَرِیبٍ فَأُوْلَـئِكَ یَتُوبُ اللّهُ عَلَیْهِمْ وَكَانَ اللّهُ عَلِیماً حَكِیماً :توبه، نزد خداوند، تنها براى كسانى است كه از روى نادانى مرتكب گناه مى‏شوند، سپس به زودى توبه مى‏كنند اینانند كه خدا توبه‏شان را مى‏پذیرد، و خداوند داناى حكیم است.)(نساء:17)

از جمله شرائط توبه و جبران اشتباهات در فرهنگ قرآن این است که گناه از روی جهل و نادانی صورت گرفته باشد نه از روی عمد و با قصد عناد و دشمنی .همچنین شما گناهان و کارهای اشتباه خود را توجیه نکنید تا مرتکب کارهای اشتباه دیگری شوید و این توجیه اشتباهات نیز مساله است که در قسمت های مختلف این فیلم نظاره گر آن هستیم .

شرط دیگری که خداوند متعال برای جبران اشتباهات قرار داده است این است که تا گناهان زیاد نشده انسان توبه کند چرا که در این صورت جبران اشتباهات آسان است و به همین جهت در آیه شریفه (تعبیر به یعملون السوء)شده است وگرنه با تلمبار شدن اشتباهات و گناهان جبران آنها سخت و دشوار خواهد شد .

در ادامه آیه می فرماید که (من قریب) یعنی به زودی توبه کنند و در صدد جبران اشتباهات خود بر آیند در حالیکه آنچه در این سریال به تصویر کشیده شده این است که این زوج قصد دارند در سال های بعد به گناه و اشتباه خود اعتراف کنند .

سکانس دوم :پدیده فرزند دزدی


دزدیدن فرزندان افراد یکی دیگر از بخش هایی است که تقریبا در هر قسمت از این سریال شاهد آن هستیم و در این سریال رواج دارد و فیلم به نحوی تهیه شده است که در بیشتر موارد این حس را به مخاطبین می دهد که کار این زوج درست است و گاهی هم دیده شده که مخاطبین دعا می کنند تا این دو نفر در کار خود به موفقیت دست پیدا کنند و از این طریق صاحب فرزند شوند .

این در حالی است که در فرهنگ قرآن عقیم بودن زن و مرد و یا داشتن هر مشکل دیگر دلیل و بهانه ای برای سرقت نمی شود و آنچه توصیه می شود دعا و تضرع به درگاه خداوند متعال برای فرزندار شدن است و افراد زیادی در طول تاریخ بوده اند که با خواست خداوند صاحب فرزند شده اند که قرآن کریم در مورد این مساله داستان حضرت زکریا را بیان می کند آنجا که در سن پیری اینگونه دعا کرد و از خداوند درخواست فرزندی کرد:

(هُنَالِكَ دَعَا زَكَرِیَّا رَبَّهُ قَالَ رَبِّ هَبْ لِی مِن لَّدُنْكَ ذُرِّیَّةً طَیِّبَةً إِنَّكَ سَمِیعُ الدُّعَاء:آنجا [بود كه‏] زكریا پروردگارش را خواند [و] گفت: «پروردگارا، از جانب خود، فرزندى پاك و پسندیده به من عطا كن، كه تو شنونده دعایى.» (آل عمران:38)

و قتی با استجابت دعای خود مواجه شد با تعجب فراوان گفت که :(قَالَ رَبِّ أَنَّىَ یَكُونُ لِی غُلاَمٌ وَقَدْ بَلَغَنِیَ الْكِبَرُ وَامْرَأَتِی عَاقِرٌگفت: «پروردگارا، چگونه مرا فرزندى خواهد بود؟ در حالى كه پیرىِ من بالا گرفته است و زنم «نازا»ست! و سوال او اینگونه پاسخ داده شد که : (قَالَ كَذَلِكَ اللّهُ یَفْعَلُ مَا یَشَاء:[فرشته‏] گفت:« [كار پروردگار] چنین است. خدا هر چه بخواهد مى‏كند)(آل عمران:40)

به همین جهت از جمله دعاهایی که برای بچه دار شدن سفارش شده است ،دعایی است که از جانب امام صادق علیه السلام بیان شده است که در سجده این دعای قرآنی را بخوانید:

(رَبِّ هَبْ لِی مِنْ لَدُنْکَ ذُرِّیَّةً طَیِّبَةً إِنَّکَ سَمِیعُ الدُّعاءِ رَبِّ لا تَذَرْنِی فَرْداً وَ أَنْتَ خَیْرُ الْوارِثِین)(مکارم الأخلاق، ج‏1، ص: 430)

سکانس سوم :استجابت سریع دعا

 

در سکانسی از این فیلم شاهد صحنه ای بودیم که لیلا در امام زاده صالح از خداوند درخواست فرزندی می کند و صدای بچه ای در آن مکان شنیده می شود که حاکی از استجابت دعای لیلا است  .

این صحنه ها ممکن است این مساله را در ذهن مخاطب جا بیندازد که استجابت دعا باید به سرعت و آنی باشد و اگر دعای ما به این شک مستجاب نشد باید نا امیدی تمام وجود ما را فرا بگیرد در حالی که برای استجابت دعا در فرهنگ قرآن مجید  شرائطی بیان شده است و با فراهم آمدن همه آن شرائط دعا به مرحله اجابت می رسد .


هرچند که نمی توان تمام این فیلم را منفی دانست و قطعا حاوی نکات مثبتی هم خواهد بود ولی به نظر می رسد آنچه مردم انتظار آن را برای پخش در ماه مبارک رمضان داشته اند سریالی با فیلمنامه ای قوی و محتوای کاربردی برای مخاطبین بوده است که ظاهرا این سریال نتوانسته است رضایت مخاطبین را به خود جلب کند با این حال امید است که در آینده شاهد سریال ها و فیلم های بهتری از سیما باشیم .

طبقه بندی: **ویژه نامه های قرآنی، 
برچسب ها: بررسی قرآنی سریال خداحافظ بچه، نقد قرآنی سریال خداحافظ بچه، انتقاد از سریال خداحافظ بچه، نقد سریال خداحافظ بچه، بررسی سریال خداحافظ بچه،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 15 مرداد 1391 توسط امین ادریسی